Książka „Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd” Wydanie VII (MIĘKKA OPRAWA)

Promocja!

Autentyczne reportaże i listy z podróży Kazimierza Nowaka, który w latach 30. XX wieku rzucił wyzwanie światu – i samemu sobie. Bez wsparcia finansowego i technicznego przemierzył Afrykę z północy na południe i z powrotem, spotykając na swojej drodze tubylcze plemiona, egzotyczne zwierzęta i nieprzewidywalną naturę. W swoich reportażach oddał nie tylko piękno i grozę kontynentu, ale także brutalność kolonializmu i siłę ludzkiego ducha. Ta książka to inspirująca relacja z podróży pełnej przygód, wyzwań i refleksji.

Zebrał, opracował i wstępem opatrzył Łukasz Wierzbicki, “odkrywca” postaci Kazimierza Nowaka.


Zobacz pełny opis książki

To jest wersja w MIĘKKIEJ OPRAWIE

Pierwotna cena wynosiła: 99,00 zł.Aktualna cena wynosi: 64,90 zł. z VAT

Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni: 64,90 

Dostępne

Informacje dodatkowe

Waga 800 g
Autor

Nowak Kazimierz

Strony

404

Oprawa

miękka, twarda

Język

polski

ISBN

978-83-63768-24-9 (miękka)

EAN: 9788363768249

Zobacz pełny opis książki

"To zupełnie niezwykła książka ze względu na treść i osobę autora...; oby zajęła ona stałe miejsce na listach klasyki polskiego reportażu"
Ryszard Kapuściński, maj 2005 r.

Cesarz polskiego reportażu tak pisał w liście do Wydawnictwa Sorus po przeczytaniu pierwszego wydania „Rowerem i pieszo...”, które ukazało się w 2000 r. Zachęceni tą opinią wznowiliśmy książkę kolejnych wydaniach.

W 2006 r. w Poznaniu odsłonięto tablicę poświęconą Nowakowi, ufundowaną przez podróżnika Macieja Pastwę. Uczestnictwo Ryszarda Kapuścińskiego w tym wydarzeniu skupiło zainteresowanie mediów, co przyczyniło się do wzrostu popularności osoby Kazimierza Nowaka. Dzięki temu redaktor książki Łukasz Wierzbicki mógł dotrzeć do rodziny Nowaka i nieznanych reportaży, publikowanych w polskiej prasie w latach 1931-1937, jak również do materiałów niepublikowanych – tekstów i fotografii z podróży, przechowanych przez rodzinę. Zdołano również uściślić wiele dat i faktów.

Reportaże i listy, opracowane przez Łukasza Wierzbickiego, są świadectwem niezwykłej podróży, która inspirowała i nadal inspiruje ludzi na całym świecie. W czasach, gdy Afryka była dla wielu nieosiągalna, Nowak stał się głosem tego kontynentu, ukazując jego prawdziwe oblicze – dalekie od stereotypów i pełne fascynujących kontrastów.

Książkę czyta się jednym tchem. Oprócz opisów niezwykłych przygód globtrotera i cudów afrykańskiej przyrody Czytelnik znajdzie w niej bogaty opis życia mieszkańców Czarnego Lądu, wnikliwą krytykę polityki kolonialnej oraz spostrzeżenia, które wydają się niezwykle aktualne również w odniesieniu do Afryki współczesnej.

Dzięki zdjęciom i mapkom Czytelnik może się poczuć jak towarzysz podróży Kazimierza Nowaka – przez Afrykę, nie tę na pokaz, przy szlakach turystycznych, będących pewnego rodzaju wystawą, lecz przez tę, jak pisze Autor w Prologu: niedostępną dla ogółu, o której żaden podróżnik nie pisze, choćby ze względu na to, że aby ją poznać, trzeba się wypocić, zaznać głodu i pragnienia, ryzykować zdrowie i życie.

5 opinii dla Książka „Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd” Wydanie VII (MIĘKKA OPRAWA)

  1. Marek

    Książka piękna dla wszystkich, którzy przygodę i uwielbiają rowery. Taką książkę nie czyta się ją się wchłania. Polecam! PS. Książkę zamówiłem w wyd. SORUS, bez problemów dotarła, dobrze zabezpieczona! Pozdrawiam SORUS!

  2. vouk

    Książka to klasyk – przedstawiać nie trzeba. Obsługa okołosprzedażowa pierwsza klasa – dobra komunikacja i czas realizacji.

  3. Robert

    Gorące podziękowania dla Wydawnictwa z pracę związaną z propagowaniem dokonań Kazimierza Nowaka.
    Parę lat tamu przeczytałem bodajże trzecie wydanie Rowerem i Pieszo przez Czarny Ląd i byłem niezwykle poruszony heroizmem tego człowieka.
    Ostatnio zaś po przeczytaniu Listów z Afryki uważam, że powinien on dołączyć do panteonu najwybitniejszych Polaków a podróżnikiem to chyba był najdzielniejszym. Byłem pod takim wrażaniem tej lektury, że nie było znajomego, któremu bym o niej nie opowiedział. Od razu też zamówiłem najnowsze wydanie Rowerem i Pieszo. No i odwiedziliśmy z żoną Boruszyn… to tylko 65 km z Piły. Padał akurat deszcz i idąc w kierunku domu Nowaka cały czas wydawało mi się, że zaraz zza węgła wyjdzie człowiek z rowerem i zapyta się czy nie mamy tytoniu a potem rozpocznie swoją gawędę …Uważam, że robicie wspaniałą robotę opracowując i wydając wszystko co wiąże się z Kazimierzem Nowakiem. To z pewnością wielki trud i być może praca jak na razie niedoceniona – jeszcze trzeba trochę poczekać aż Rowerem i pieszo zostanie lekturą szkolną.

  4. Dorota

    Reportaze Kazimierza Nowaka sa niezwykle. Postac autora, to postac nie tylko podroznika, ale przede wszystkim bohatera i odkrywcy miejsc w Afryce, do ktorych nie dotarl zaden inny Europejczyk tamtych czasow. Dzisiaj takiej Afryki juz nie ma, wiec tym bardziej warto te ksiazke przeczytac. Warto by bylo przetlumaczyc te pozycje na inne jezyki, aby nazwisko tego zacnego Polaka stalo sie znane na swiecie na rowni z Kolumbem.

  5. Anonim

    Niezwykła historia wielkiego podróżnika. Niesamowicie trafne (i aktualne nawet współcześnie) spostrzeżenia dot. kolonializmu, globalizacji i opisu ludów Afryki, ich wierzenia, tradycje, obrzędy. Jest to bardziej dokument z lat 1931-1936.
    Podróż Kazimierza Nowaka jest trudna, a zarazem przeplatana szczęściem i dlatego jest tak wyjątkowa. Nikt mu na to nie dał jakiś pieniędzy, żeby pojechał i zrobił dokument. To nie jest zasponsorowana wycieczka jakiej wielu dzisiejszych podróżników doświadcza.
    Książka mnie zachwyciła i polecam ją każdemu.

Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Inne rodzaje tej publikacji: