Ebook „Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd” Wydanie VII
Autentyczne reportaże i listy z podróży Kazimierza Nowaka, który w latach 30. XX wieku rzucił wyzwanie światu – i samemu sobie. Bez wsparcia finansowego i technicznego przemierzył Afrykę z północy na południe i z powrotem, spotykając na swojej drodze tubylcze plemiona, egzotyczne zwierzęta i nieprzewidywalną naturę. W swoich reportażach oddał nie tylko piękno i grozę kontynentu, ale także brutalność kolonializmu i siłę ludzkiego ducha. Ta książka to inspirująca relacja z podróży pełnej przygód, wyzwań i refleksji.
Zebrał, opracował i wstępem opatrzył Łukasz Wierzbicki, “odkrywca” postaci Kazimierza Nowaka.
Szczegółowe informacje o produkcie
49,50 zł z VAT
Dostępne
Informacje dodatkowe
Autor | Nowak Kazimierz |
---|---|
Strony | 404 |
Rodzaj publikacji | Ebook |
Format ebooka | EPUB, MOBI, PDF |
DM Sorus sp. z o.o.,
Bóżnicza 15/6,
60-643 Poznań,
Poland,
sorus@sorus.pl,
+48 61 653 01 43
"To zupełnie niezwykła książka ze względu na treść i osobę autora...; oby zajęła ona stałe miejsce na listach klasyki polskiego reportażu"
Ryszard Kapuściński, maj 2005 r.
Cesarz polskiego reportażu tak pisał w liście do Wydawnictwa Sorus po przeczytaniu pierwszego wydania „Rowerem i pieszo...”, które ukazało się w 2000 r. Zachęceni tą opinią wznowiliśmy książkę kolejnych wydaniach.
W 2006 r. w Poznaniu odsłonięto tablicę poświęconą Nowakowi, ufundowaną przez podróżnika Macieja Pastwę. Uczestnictwo Ryszarda Kapuścińskiego w tym wydarzeniu skupiło zainteresowanie mediów, co przyczyniło się do wzrostu popularności osoby Kazimierza Nowaka. Dzięki temu redaktor książki Łukasz Wierzbicki mógł dotrzeć do rodziny Nowaka i nieznanych reportaży, publikowanych w polskiej prasie w latach 1931-1937, jak również do materiałów niepublikowanych – tekstów i fotografii z podróży, przechowanych przez rodzinę. Zdołano również uściślić wiele dat i faktów.
Reportaże i listy, opracowane przez Łukasza Wierzbickiego, są świadectwem niezwykłej podróży, która inspirowała i nadal inspiruje ludzi na całym świecie. W czasach, gdy Afryka była dla wielu nieosiągalna, Nowak stał się głosem tego kontynentu, ukazując jego prawdziwe oblicze – dalekie od stereotypów i pełne fascynujących kontrastów.
Książkę czyta się jednym tchem. Oprócz opisów niezwykłych przygód globtrotera i cudów afrykańskiej przyrody Czytelnik znajdzie w niej bogaty opis życia mieszkańców Czarnego Lądu, wnikliwą krytykę polityki kolonialnej oraz spostrzeżenia, które wydają się niezwykle aktualne również w odniesieniu do Afryki współczesnej.
Dzięki zdjęciom i mapkom Czytelnik może się poczuć jak towarzysz podróży Kazimierza Nowaka – przez Afrykę, nie tę na pokaz, przy szlakach turystycznych, będących pewnego rodzaju wystawą, lecz przez tę, jak pisze Autor w Prologu: niedostępną dla ogółu, o której żaden podróżnik nie pisze, choćby ze względu na to, że aby ją poznać, trzeba się wypocić, zaznać głodu i pragnienia, ryzykować zdrowie i życie.
Opinie
Na razie nie ma opinii o produkcie.